Jak już wspomnieliśmy przedział całkowania <xp; xk> podzielimy na n równych części. Szerokość każdej z nich wynosić będzie zatem:
Na końcach każdego przedziału funkcja będzie przyjmowała wartości f( xi-1 ) oraz f( xi ) dla i = 1, 2, ..., n, gdzie xi = xp + i*dx.
W każdym przedziale <xi-1; xi> funkcję f(x) będziemy przybliżać przy pomocy paraboli g(x) = aix2 + bix + ci
By jednoznacznie określić parabolę, potrzebujemy danych trzech punktów, przez które ma ona przechodzić. Dla każdego przedziału mamy dane już dwa (na końcu i początku przedziału), brakuje nam zatem jeszcze jednego. Dlatego teżdla każdego takiego przedziału wprowadzimy punkt środkowy ti = (xi-1 + xi) / 2
Pole pod parabolą obliczmy z definicji całki Newtona-Leibniza, która mówi, że całka oznaczona z funkcji w przedziale zamkniętym określona jest jako różnica wartości funkcji pierwotnej na końcu tego przedziału i wartości funkcji pierwotnej na początku tego przedziału. Funkcja pierwotna dla funkcji f(x), to taka funkcja F(x), że jej pochodna równa jest funkcji f(x), czyli F'(x) = f(x). Zatem Stosując podane twierdzenie do naszego przybliżenia g(x) otrzymamy:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz