niedziela, 13 stycznia 2013

1.7 Aproksymacja

Funkcja aproksymowana f(x) określona może być w różny sposób. W naszych rozważaniach będzie zadana w postaci zbioru dyskretnych wartości f0=f(x0), f1=f(x1), f2=f(x2),..., fm=f(xm), wyznaczonych odpowiednio w punktach x0, x1, x2,..., xm, zwanych węzłami aproksymacji. Dla ustalenia uwagi oznaczmy przez f*(x) funkcję aproksymującą, która przybliża f(x), natomiast przez E(f)=f(x)-f*(x) błąd takiego przybliżenia. W klasycznym przypadku zatem przez aproksymację rozumieć będziemy poszukiwanie, dla danej funkcji f(x), takiej funkcji f*(x), aby przyjęta norma błędu ||E(f)|| była najmniejsza.

Do najczęściej stosowanych norm należą
    norma średniokwadratowa

    oraz norma maksymalna


Jak już wspomnieliśmy funkcję f*(x) zapisujemy w postaci liniowej kombinacji n funkcji, które będziemy nazywać funkcjami bazowymi.

Zatem:

f*(x)=c0f0(x)+c1f1(x)+ c2f2(x)+ ... +cnfn(x),                                                    (1)

gdzie f0(x),f1(x),f2(x),...,fn(x) są ustalonymi funkcjami bazowymi, c0,c1,c2,...,cn są poszukiwanymi współczynnikami.

Wielomian (1) nazywać będziemy wielomianem aproksymującym.

Jeżeli np. funkcje bazowe są w postaci jednomianów, tj. fk(x)=xk dla k=0,1,2,...,n, wtedy

f*(x)=c0+c1x+c2x2+...+cnxn.

W takim przypadku mówimy o aproksymacji za pomocą jednomianów. Natomiast jeśli wybrane funkcje bazowe należą do klasy funkcji trygonometrycznych postaci {sinkx, coskx} lub wykładniczych {ekx}, k=0,1,...,n, to taką aproksymację nazywać będziemy odpowiednio  trygonometryczną lub wykładniczą. Zgodnie z powyższym, zagadnienie aproksymacji funkcji f(x) polega na zastąpieniu jej wielomianem aproksymującym f*(x), rozumiane w sensie przyjętej normy ||E(f)||, było jak najmniejsze. Można to osiągnąć, jak się przekonamy, przez odpowiedni dobór w wyrażeniu (1)współczynników c0,c1,c2,...,cn..

Załóżmy, że chcemy określić wartości tych współczynników tak, aby spełniony był warunek

f*(xk)=f(xk),                  dla k=0,1,2,...,m.                                                            (2)

Tzn. aby funkcje aproksymujące i aproksymowana miały te same wartości we wszystkich węzłach aproksymacji. Prowadzi to do układu m+1 równań liniowych z n+1 niewiadomymi
                               (3)

Zauważmy, że w tym przypadku nie nakładamy żadnych warunków na zachowanie się funkcji f*(x) poza punktami x0, x1, x2,..., xm. W innym podejściu do rozwiązania zadania aproksymacji możemy zrezygnować z warunku (2), a w zamian za to żądać, aby funkcja f*(x) w całym interesującym nas przedziale przebiegała jak "najbliżej" funkcji f(x). Takie sformułowania zadania przybliżenia funkcji prowadzą do różnych ( w zasadzie trzech) ich typów.
 
  1. Przybliżenie interpolacyjne.


  2. Jeżeli n=m, to układ (3) ma dokładnie jedno rozwiązanie, a współczynniki c0, c1, c2,..., cn mają takie wartości, aby w punktach x0, x1, x2,..., xm funkcja f(x) była zgodna z funkcją przybliżającą f*(x), tzn. f(xk)=f*(xk), k-0,1,2,...m. Przybliżenie takie nazywamy interpolacją natomiast punkty x0, x1, x2,..., xm  węzłami interpolacji. Jeśli m > n, to w ogólności nie jest spełniona równość (2), wtedy układ (3) ma więcej równań niż niewiadomych, o takim układzie mówimy, że jest nieokreślony. W tym przypadku trzeba zadowolić się rozwiązaniem przybliżonym.

  3. Przybliżenie średniokwadratowe (aproksymacja średniokwadratowa).

    Wyrażeniem, którego minimum szukamy jest całka z kwadratu różnicy liczonej między f(x) i jej przybliżeniem f*(x) w zadanym przedziale [a,b] lub sumą kwadratów takich różnic wyznaczoną w dyskretnych punktach x0, x1, x2,..., xm.

  4. Przybliżenie jednostajne (aproksymacja jednostajna)

    Poszukujemy minimum wyrażenia będącego maksymalną różnicą między f(x) a f*(x) w przedziale [a,b] lub w dyskretnych punktach x0, x1, x2,..., xm.

Poniższy rysunek jest ilustracją idei zadania aproksymacji.


Zauważmy, że postawienie i rozwiązanie powyższych zagadnień ma na celu uzyskanie pewnej informacji o funkcji, np. wyznaczenie jej wartości w danym punkcie xąxk, k=0,1,2,...m.

Weźmy pod uwagę przybliżenie (1.) . Jeżeli punkt x leży wewnątrz zadanego przedziału [a,b], to mówimy o interpolacji. Jeżeli natomiast punkt leży na zewnątrz tego przedziału, to mamy do czynienia z ekstrapolacją. Zwykle błąd interpolacji jest mniejszy niż błąd ekstrapolacji.

Poniższy rysunek przedstawia zakres formułowania tych zadań.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz